Historické muzeum 

Historické muzeum nese jméno profesora Vojtěcha Šafaříka, který v době zakládání observatoře Josefem Janem Fričem patřil k blízkým spolupracovníkům. Je vybudováno v budově bývalého slunečního spektrografu, jehož části si můžete v prvním patře prohlédnout. Zde jsou také přístroje, které se v minulosti na hvězdárně používaly pro výzkum Slunce. 

Přízemí je věnováno nejstarším přístrojům hvězdárny. Je zde vystaven legendární cirkumzenitál, tedy přístroj ke zjišťování zeměpisné polohy v dobách, kdy nikdo neměl o GPS ani ponětí. A zejména polarimetr z továrničky bratří Fričů, který sice není astronomickým přístrojem (sloužil v cukrovarnictví), ale jeho světový úspěch je naprosto fenomenální, např. v USA se stal v začátku minulého století etalonem v tomto oboru měření. 

Je zde také k vidění dnes už bývalý svět astronomické fotografie, nejdříve na fotografických skleněných deskách, později pak na filmu. Uvidíte zde i výtisk Písní kosmických Jana Nerudy, který se proletěl kolem Země v raketoplánu Atlantis v roce 2009, a to díky americkému astronautovi Andrewovi Feustelovi.