Milan Halousek

Apollo: Nejnádhernější dobrodružství člověka ve vesmíru

sobota 31.8.2019 - 13.00 hod - Planetárium, Cosmorama


Přistáním prvních lidí na měsíčním povrchu 20. července 1969 vyvrcholil nejambicióznější vesmírný projekt USA minulého století. Co předcházelo prvním krokům Neila Armstronga po Měsíci, a co po nich následovalo? Proč zemřela posádka Apollo 1 a co způsobilo téměř fatální nehodu mise k Měsíci s "nešťastným" číslem 13?
Dvanáct mužů se po Měsíci prošlo, další se k Měsíci alespoň přiblížili, ale bylo mnoho dalších, kteří stáli v pozadí, nebo za tento veliký "Americký sen" obětovali i své životy.
Cesta, kterou v roce 1961 vytýčil prezident J.F.Kennedy, vedla od malých jednomístných kabin Mercury, přes dvoumístné lodě Gemini, ve kterých se Američané učili žít ve vesmíru, až po třímístná Apolla na špičkách impozantních nosných raket Saturn V.     


Milan Halousek - Předseda vzdělávacího spolku Kosmos-news, předseda Astronautické sekce České astronomické společnosti, zakládajícím členem českého Kosmo Klubu a členem Astronomické společnosti Pardubice. V České kosmické kanceláři měl dlouhé roky na starost organizování vzdělávacích a popularizačních programů. Kosmonautice a její popularizaci se věnuje od roku 1980. Od roku 2001 je organizátorem v současnosti největší středoevropské konference o kosmonautice KOSMOS-NEWS PARTY. V roce 2011 a 2018 byl jedním z organizátorů projektu "Do kosmu s Krtkem", při kterém americký astronaut Andrew Feustel vzal s sebou do vesmíru figurku Krtečka a potom jí dovezl do České republiky.