Přes napadení medvědem viděl zatmění

Jakub Moravec

Poutavé vyprávění o expedici za zatměním Slunce na Špicberky, doplněné vynikajícími fotografiemi. Expedice se uskutečnila v březnu roku 2015, a jejím smyslem byl jednak sběr dat pro fyzikální ústav a jednak focení úplného zatmění Slunce. Přednáška vás zavede do drsných podmínek extrémních Špicberků, do společnosti šesti dobrodruhů, kteří se s tamním prostředím potýkali ve dvou stanech a za pomoci polárních saních. Dozvíte se i, jaké je zažít a přežít napadení ledním medvědem.

               EXPEDICE ARCTOS 5

Sportovně-vědecká expedice na Špicberky v březnu 2015. Našim cílem bylo poznat tuto polární zemi a táboření v extrémních podmínkách. Vědeckou částí byl sběr dat pro fyzikální ústav a účast vědeckéhopracovníka z ondřejovské hvězdárny. Zároveň jsme jeli fotit úplné zatmění slunce. Šest lidí ve dvou stanech s polárními saněmi a chvílemi opravdu drsné podmínky. Pro mě cesta skoro skončila 19.3., kdy jsem byl napaden polárním medvědem a většinu zbývajícího času jsem pobyl v nemocnici v Longyearbyenu. Přesto cestu hodnotím jako jednu z významných a zákaldní cíle výpravy byly splněny.

Jakub Moravec

Jsem cestovatel, fotograf, textař a nezávislý novinář. Velký milovník dálek, dobrodružství a hlavně whisky v jejímž světě se aktivně pohybuji. Mé fotografie můžete potkat na výstavách, v interíérech, ve fotobance ČTK a na mnoha dalších místech. Jsou nedílnou součástí mých článků, které publikuji například v časopisech Příroda, Caravan či v celé řadě dalších tištěných a digitálních médii i na vlastním blogu. Kromě expedičního cestování, jsem vyznavačem caravaningu a vyskohorské turistiky. V současné době pracuji jako fotograf na volné noze (reportáž, HoReCa, cestovní ruch, wildlife) a PR poradce v oblasti gastronomie a turismu. Jsem také součástí týmu whiskyexpert.

Asi jako každý jsem začínal s poznáváním v dětském oddíle. Po fázi instruktora a vedoucího jsem se s kamarády "rozlétl" za vzdálenější obzory. První velké cesty "expedičního" typu směřovaly do Alp, Rumunska a celkově na východ. Tento směr udržela i velká cesta Scorpio IV. do oblasti poválečného Balkánu a Albánie. Velkým milníkem byla expedice Vector III. do Jihoafrické republiky, Lesotha a Svazijska. Africký kontinent je pro mě od té doby velkým lákadlem a pravidelně se na něj vracím. V současnosti i jako průvodce. Stále mě však lákají i bližší cíle a proto vyrážím do celých rozsáhlých Alp, Norska a mnoha dalších zemí. Řadu akcí podnikám také společně s našim Outdoor clubem. Nejnovějšími cestami byla Expedice ARCTOS 5 na Špicberky, velký skotský trip a na jaře 2016 foto a novinářská expedice do Afriky, kde jsem sbíral materiál na články o pytlačení nosorožců.