Planetárium Praha

V pražském planetáriu můžete na největší promítací ploše v republice pozorovat hvězdy, ať je venku tma nebo světlo, jasno nebo deštivo. Kromě toho zde můžete shlédnout filmy promítané na celou oblohu (kopuli), které vás doslova obklopí. 


Planetárium zahájilo pravidelnou činnost 20. listopadu 1960.
Od září 2009 pracuje v sále Cosmorama kromě optomechanického projekčního planetária Cosmorama i digitální projekční systém SkySkan Definiti. V roce 2014 byl digitální systém modernizován na SkySkan Definiti 8K. Z technických důvodů nemohou digitální systém a optomechanické planetárium promítat současně. Buď se používá systém Cosmorama nebo systém SkySkan Definiti 8K.


SkySkan Definiti 8K

Digitální projekční systém posouvá možnosti Planetária daleko za obvyklé hranice. Na rozdíl od klasického optického planetária je možné sledovat hvězdy nejen tak, jak jsou vidět ze Země, ale i v prostoru a čase. Na hvězdnou oblohu je tedy možné se podívat z jakéhokoli známého místa ve vesmíru. Trojrozměrný model vesmíru umožňuje některé jevy lépe a názorněji vysvětlit. Například je snadno vidět, že hvězdy nejsou zavěšeny na nebeské klenbě, jak se nám zdá při pohledu ze Země, ale rozmístěny v prostoru. Stejně tak se můžeme podívat z libovolného místa třeba na planety sluneční soustavy, na východ Země nad měsíčním povrchem, proletět skrz naši Galaxií nebo sledovat, jak se během tisíců let mění tvary souhvězdí. Model vesmíru je možné aktualizovat, takže jeho součástí jsou proto třeba i nově objevené extrasolární planety. Projekční systém SkySkan Definiti 8K je tak skutečnou "hvězdnou bránou" do hlubin vesmíru.
Kromě projekce trojrozměrného vesmíru a vesmírných objektů umožňuje SkySkan Definiti 8K komfortní projekci snímků, obrazů, animací nebo videí. Lze tak připravovat vizuálně atraktivní pořady.

Původní systém SkySkan Definiti, který byl v Praze instalován již v roce 2009, používá většina digitálních planetárií. Mimochodem byl použit ve všech nově otevíraných planetáriích v České republice, jenže ty promítají na podstatně menší kopule. Ukázalo se, že pro naší 23,5 metrovou kopuli není úplně vyhovující. Druhé největší planetárium v České republice v Brně má průměr kopule jen 17,5 metru - to je o šest metrů méně než je průměr kopule pražského planetária. Protože se jas zmenšuje s druhou mocninou vzdálenosti, je to rozdíl propastný. Proto bylo nutné přistoupit k modernizaci, která by zlepšila kvalitu obrazu promítaného digitálním planetáriem, a to zejména rozlišení, jas, kontrast a barevné podání.

Modernizovaný projekční systém SkySkan Definiti 8K byl uveden do provozu v září 2014.

Modernizovaný systém SkySkan Definity 8K má:

  • největší rozlišení obrazu v Evropě
  • nejlepší digitální oblohu v České republice
  • 3x vyšší rozlišení než starý systém
  • 4x větší jas než starý systém
  • instalovaný světelný výkon 108000 ANSI
  • podobných systémů je po celém světě jen 11


Takových parametrů nelze dosáhnout běžnými prostředky. V systému pracuje společně šest superprojektorů SONY SRX T-615. Každý z těchto "drobečků" váží 143 kg. Když k tomu připočteme váhu objektivu, dostaneme se na něco málo přes 200 kg. Každý projektor má svítivost 18000 lm, to je 9x víc než má projektor ve Vašem domácím kině. Kdybychom chtěli systém sestavit z běžných projektorů, museli bychom jich použít 54, abychom dosáhli stejného jasu. Každý projektor promítá obraz o rozměru 4096 x 2160 bodů, tedy asi 8,25 miliónu bodů, 6 projektorů promítá 49,5 miliónu obrazových bodů. Ve skutečnosti má výsledný obraz bodů o něco méně, protože se obrazy jednotlivých projektorů částečně překrývají - výsledný obraz působí jednolitým dojmem.

Kromě výměny a doplnění komponentů vlastního systému byly při modernizaci upraveny elektrické rozvody - položeno bylo něco přes kilometr kabelů, doplněn byl chladicí systém - každý z projektorů má příkon 5 kW.

Velkou výzvou se při modernizaci stala úprava opticko-mechanického planetária Cosmorama, která nyní umožňuje měnit výšku stroje tak, aby byly minimalizovány stíny v projekci digitálního systému. Cosmorama se při promítání z nového digitálního systému dovede snížit o více než 1 metr, aby nepřekážela. To je také světový unikát. Objevily se sice návrhy Cosmoramu zcela odstranit. Ale velké opticko-mechanické planetárium je technologický unikát. Planetárií Cosmorama bylo vyrobeno v Zeissových závodech v německé Jeně všeho všudy pět kusů. A pražská Cosmorama je poslední "žijící" exemplář - plně provozuschopný, nainstalovaný v kopuli. Kromě toho jeho součástí je důmyslný systém 80 diaprojektorů, který je dokladem technologické vyspělosti minulých generací.


Cosmorama

Je to jedno z největších optomechanických planetárií na světě. Vyrobeno bylo v roce 1990 v závodech Carl Zeiss Jena, v Praze bylo instalováno v roce 1991. Planetárium Cosmorama ukazuje hvězdy a planety tak, jak jsou vidět při pohledu ze Země. Přesné ozubené převody mohou návštěvníky jako stroj času přenést do minulosti nebo budoucnosti a ukázat postavení hvězd třeba v době jejich narození. Vzhledem k tomu, že jsou hvězdy promítány klasickou optikou (nikoliv digitálně), vyznačuje se projekce hvězd vynikající kvalitou (lepší, než jaké lze docílit i tou nejmodernější digitální projekcí).
Projekce planetária Cosmorama je doprovázena základní, širokoúhlou, panoramatickou a celooblohovou projekcí, která je realizována soustavou několika desítek diaprojektorů. Některá představení jsou rovněž doprovázena laserovou projekcí.