Petřín

Petřín je 327 metrů vysoký kopec v centru Prahy. Výraznou dominantu Prahy tvoří hlavně od pravého břehu Vltavy. Petřín tvoří hlavně pískovcové skály, proto se zde od pradávna těžila opuka. V běhu staletí změnil mnohokrát název: Petřín, Hora, Kopec, Vrch sv. Vavřince. Díky velkému množství skal se místu údajně začalo říkat Petřín.


V blízkosti kostela sv. Vavřince stávalo popraviště. Po zbudování Hladové zdi se přesunulo na protější Vítkov.
Nejoblíbenější způsob, jak se na vrch Petřín dostat, je lanovkou. Jedná se o nejstarší pozemní lanovku u nás a měří 510 metrů. Nejtypičtějším bodem Petřínského vrchu je bezesporu Petřínská rozhledna. Veřejnosti slouží již od roku 1891 a můžete ji navštívit celoročně. Petřínský vrch je protkán 18 podzemními štolami, z nichž štola XXII je dokonce přístupná. Můžete v ní zhlédnout výstavu fotografií z Podzemní Prahy. Nachází se v Lobkovické zahradě těsně u tzv. vyhlídkové cesty, která vede od stanice lanovky Nebozízek směrem na Úvoz.

Místo, které na Petříně nemůžete vynechat, je zrcadlové bludiště, kde se nachází celkem 35 obyčejných a 15 zkreslujících zrcadel. Vrchol Petřína je také ideálním místem pro pozorování hvězd. Štefánikova hvězdárna nabízí po celý rok veřejná pozorování denní a noční oblohy.
Na svahu Petřína můžete navštívit jednu z nejkrásnějších barokních zahrad v Praze, Vrtbovskou zahradu. Zahrada je přístupná z Karmelitské ulice na Malé Straně v Praze a je tvořena kaskádovitými zahradami. Komplex zeleně se označuje jako Petřínské sady a je členěn na principu české vlajky. V Praze je možné legálně rozdělat oheň a grilovat na dvanácti místech. Dvě místa nabízí právě Petřín - v Lobkovické zahradě a nedaleko cestičky okolo Petřínské skalky poblíž Vlašské ulice.
Na Petříně najdeme také Strahovský kláštěr s historickou knihovnou nebo Letohrádek Kinských s národopisnou expozicí. Stojí zde dva kostely - barokní kostel sv. Vavřince a roubený kostel sv. Michala. "Svoji" sochu zde mají také mnohé slavné osobnosti: Karel Hynek Mácha, Jan Neruda, Jaroslav Vrchlický, Vítězslav Novák nebo Hana Kvapilová. Kdo z vás se ještě nepolíbil u Máchova pomníku?