Suvenýr a počítání času

21.06.2019

Devatenácté číslo představuje eventový suvenýr a pražský unikát, kterým je obrovský metronom přezdívaný také kyvadlo času.

eventový SUVENÝR

Jak je zvykem, každý zalogovaný účastník eventu obdrží "suvenýr". Jak bude vypadat vám můžeme představit již nyní.

Kačeři se sešli v České republice již podruhé na téma Astronomie. Prvním setkáním byl event Cache in Space v Ondřejově, ale nyní po dvou letech v Praze si užili soutěže, přednášky, exkurze, výstavy, krásné město a další. Účastníci navíc zažili mnoho zážitků z cestování a historie.

Suvenýry jsou elektronickou obdobou pohlednice na památku návštěvy zajímavého místa. Groundspeak přiděluje suvenýry za nález keše v určitý den, za návštěvu některých eventů a megaeventů, pro určité typy keší a především za nález keše v daném státu.

Suvenýry jsou zobrazeny v uživatelském profilu na geocaching.com, na záložce Souvenirs. Pokud je nějaký suvenýr přidělen, zobrazí se na záložce malý obrázek s logem suvenýru. Po kliknutí na logo suvenýru se zobrazí samostatná stránka s velkým obráz-

Metronom na Letné

Stroj času na Letné, pro mnohé známý jen jako Metronom či Kyvadlo, odpočítává čas v Letenských sadech při levobřežním nábřeží Edvarda Beneše přímo nad ústím Čechova mostu.

V tomto místě stával od roku 1955 - 1962 neslavný pomník diktátora J. V. Stalina, posměšně nazývaný "fronta na maso". Jeho hodnota byla 140 milionů tehdejších korun, za což se tenkrát dalo pořídit 42 tisíc aut. Vydržel tady jen sedm let, v listopadu 1962 ho jenom s velkými obtížemi a na třikrát odstřelili.

V roce 1991 byl na toto místo osazen Metronom, který vytvořil sochař a profesor Vysoké školy uměleckoprůmyslové Vratislav Karel Novák. Ačkoli opravdu připomíná Mälzelův slavný metronom s reverzním kyvadlem, jeho mechanická konstrukce je zcela jiná.

Metronom, který autor pojmenoval "Stroj času" je vysoký skoro 25 metrů a váží 7 tun. Instalace kyvadla nemohla být provedena jeřábem kvůli obavám z narušené statiky podstavce po odstřelení Stalinova pomníku. Proto jej na místo osadila obří helikoptéra. Záhadou zůstává, podle jakých pravidel se metronom někdy kýve a někdy ne.