Observatoř Kleť představuje

09.06.2019

V sedmnáctém čísle představujeme přednášky a jejich protagonisty z Observatoře na Kleti.

Ing. Miloš Tichý, Ph.D. - Putování za kometami

sobota 31.8.2019 - 15.00 hod

Seznámíme se s nejkrásnějšími ozdobami naší oblohy, kometami. Probereme je od pozorování starověkých národů, přes středověk, novověk až po sondu Rosetta, od Tychona Brahe přes Edmunda Halleyho až po Freda Whipplea. Uvidíte, co vše jsme se o nich za poslední skoro tři tisíciletí dozvěděli, a jak se zvětšovaly znalosti o těchto úžasných objek-tech naší sluneční soustavy.

Miloš Tichý - Vědecký pracovník a vedoucí Observatoře Kleť, objevitel doposud jediné komety objevené v ČR, komety 196P/Tichý, a více než 500 planetek. Specializuje se na následnou astrometrii blízkozemních objektů včetně jejich identifikací. Kromě astronomického výzkumu se věnuje i před-náškám pro veřejnost a vysokoškolské výuce. Spoluzaložil a spravuje internetové magazíny - www.komety.cz www.planetky.cz

Ing. Jana Tichá - Jsou asteroidy hrozbou?

sobota 31.8.2019 - 16.00 hod

Střetneme se s asteroidem? Jak to bude vypadat? Jaké má lidstvo možnosti? Záleží u asteroidů na velikosti? Kam se trefí? K čemu je slouží kosmická hlídka? Komu budeme volat? Spolupráce, nikoliv soupeření. Aneb poten-ciálně nebezpečné asteroidy z pohledu astro-nomů, fyziků, kosmických inženýrů, ovšem též expertů na jaderné zbraně, sociologů, novi-nářů i politiků.

Jana Tichá - Ředitelka Observatoře Kleť a Hvězdárny a planetária České Budějovice, vedoucí výzkumného projektu KLENOT, spoluobjevitelka několika stovek asteroidů včetně blízkozemních, předsedkyně komise pro jména asteroidů a komet při Mezinárodní astronomické unii.