Eventový obchod

15.04.2019

Jubilejní desáté číslo zpravodaje informuje o tom, že začátek dubna konečně přinesl naplnění eventového obchodu. Proto vám zde přinášíme jeho obsah, stejně jako info o unikátu v tomto obchodě! 

Eventový obchod

  • Registrace - zde můžete provést a uhradit svoji registraci
  • Prohlídky - nabízíme mimořádné prohlídky Astronomické věže
  • CWG - mezi CWG naleznete jak čistě eventové, tak i různé série tematicky zaměřených dřívek, a to i starších.
  • GeoCoin - čtyři verze geocoinu budou pravděpodobně ještě doplněny.
  • GeoCoin - meteorit - jak se nám bude dařit při zajišťování meteoritů, budeme v této části přidávat další varianty. Připravujeme i variantu VIP s větším plátkem meteoritu a v luxusním provedení...
  • Publikace - publikace se záložkou "K autogramiádě" si můžete v rámci eventu nechat podepsat překladatelem, Lukášem Grygarem. Informace o autogramiádě včas zveřejníme.
  • Ostatní - v tuto chvíli jsou k dispozici dvě verze placky.
  • O geocoinu jsme psali již ve 4 čísle a o meteoritu dokonce v čísle 2.

GeoCoin - meteorit

Téma a místo eventu Praga Astronomica si žádá něco mimořádného. Kromě jiného jsme si i tentokrát vymysleli mimořádnost, a to v podobě trekovatelného meteoritu. Není sice meteorit celý, ale pouze jeho plátek vyleštěný, naleptaný a zalitý pryskyřicí do nerezového pouzdra - přívěsku.

Součástí GeoCoinu jsou: meteorit - přívěšek, trekovatelná známka, řetízek, certifikát, dárková krabička.

Plátky meteoritů použité v GeoCoinech pochází z lokality Muonionalusta - Švédsko.

Pozemské stáří tohoto meteoritu je téměř milión let a místo jeho spočinutí se nachází v severním Švédsku (N 67° 48′ , E 23° 6.8′) západně od hranice s Finskem. Podle poslední analýzy se jedná o silně šokově metamorfovaný železný meteorit. Je to zřetelně část železného jádra nebo pláště planetoidu, který se rozpadl na mnoho kusů při pádu na naší planetu. Od svého přistání na planetě Zemi meteorit zažil čtyři doby ledové.

První fragment meteoritu Muonionalusta byl nalezen v roce 1906 blízko vesnice Kitkiöjärvi. Meteorit byl poprvé popsán roku 1910 profesorem A. G. Högbomem, který ho pojmenoval "Muonionalusta" po blízkém místě na řece Muonio. O 100 let později nalezl v hloubce téměř 2 metry další fragment, vážící cca 950 kg, cestovatel a sběratel Jiří Šimek.