Astronomické úkazy v září 2017

Na zářijové večerní obloze osaměl Saturn. Spatříme ho nad jihozápadním obzorem. 

Planetu Merkur na ranní obloze budeme moci pozorovat nad východním obzorem po 6. 9., a to ve společnosti Marsu a Venuše. V tomto období planeta zjasňuje a stoupá. Při maximální západní elongaci 12. 9. v 11 hodin dosahuje jasnosti −0,2 magnitudy. Jedná se o nejlepší období ranní viditelnosti Merkuru, které koncem měsíce končí. 

Venuši spatříme ráno, vysoko nad obzorem, Mars až ve druhé polovině měsíce nízko nad východním obzorem.

V sobotu 16. 9. ve 20 hodin nastane konjunkce Merkuru s Marsem. Merkur bude pouhých 0,05° severně. Konjunkce se odehraje pod naším obzorem, vzájemné přiblížení planet uvidíme ráno 17. 9. po 4. hodině ve vzájemné úhlové vzdálenosti 0,3°. 

Měsíc bude v konjunkci s Venuší 18. 9. v 0 hodin (Měsíc 1,3° jižně). 

Seskupení Měsíce, Venuše, Marsu a Merkuru uvidíme ráno nad východním obzorem v blízkosti Regula 18. a 19. 9.

Podzimní rovnodennost nastává 22. září v 21 hodin 1 minutu.

Zdroj: aldebaran.cz (Lenka Soumarová: Astronomické úkazy roku 2017)

Pozorování Slunce

Slunce je nejbližší hvězda Zemi a je zatím jediná, jejíž povrch můžeme detailněji sledovat (povrchem máme na mysli nejspodnější vrstvu, kterou jsme schopni vidět). Jsme na jeho povrchu schopni pozorovat útvary o velikosti desítek a stovek kilometrů. Avšak nitro Slunce můžeme popisovat pouze modely, jež se shodují s pozorováním vnějších projevů Slunce.

Slunce je centrální těleso naší sluneční soustavy. Obsahuje 99 % hmotnosti celé soustavy. Je mohutným zdrojem energie, kterou vyzařuje ve všech oblastech elektromagnetického záření, čímž ovlivňuje všechna tělesa sluneční soustavy. Je to obrovská žhavá plazmová koule.

Historie pozorování Slunce 

 Slunce poutá pozornost lidstva již od pravěku. Vždyť je samou podstatou člověka zkoumat nepoznané.
První písemné zmínky o Slunci pocházejí z Číny, z období 2 000 let př. n. l. První potvrzené zmínky o pozorování zatmění Slunce jsou z doby starověké Asyrie, přesně 15. června roku 762 př. n. l.

K posledním rozšířením možností pozorování Slunce přispěly družice, neboť nejsou omezovány naší atmosférou a mohou tudíž pracovat i v oblasti krátkovlnného záření. 

Zdroj: hvezdy.astro.cz/slunce