Národní technické muzeum 

První stálé expozice Národního technického muzea byly v budově na Letné, postavené pro muzeum podle projektu architekta Milana Babušky, otevírány postupně od roku 1949. Expozice se v průběhu času obměňovaly a zdokonalovaly.


Budova až do 90. let 20. století plně nesloužila původnímu účelu, pro který byla navržena a vybudována. Od roku 2003 do roku 2012 byla budova pro návštěvníky uzavřena a proběhla její rozsáhlá rekonstrukce již plně pro potřeby muzea. 16. února 2011 bylo Národní technické muzeum po téměř pětileté pauze znovu otevřeno veřejnosti. V tomto roce bylo představeno 5 nových expozic včetně tradiční expozice Dopravy. V následujícím roce byla otevřena expozice Technika v domácnosti. V červnu roku 2012 rozšířily nabídku muzea expozice Chemie kolem nás a expozice Měření času. Rekonstrukce muzea i realizace nových expozic proběhla v rámci programu ,,Péče o národní kulturní poklad."

8. říjen 2013 se stal jedním z významných mezníků dějin Národního technického muzea. Staletí technického důvtipu představuje muzeum již ve 15 stálých expozicích. Nově jsou otevřeny expozice Hornictví, Hutnictví, Interkamera a Technika hrou, Cukr a čokoláda. Atraktivní součástí expozice Hornictví je veřejností dlouho očekávaný uhelný a rudný důl.

V budově NTM na Letné je v současné době zpřístupněno 14 stálých expozic - Architektura, stavitelství a design, Astronomie, Doprava, Fotografický ateliér, Hornictví, Hutnictví, Herna Merkur, Chemie kolem nás, Interkamera, Měření času, Tiskařství, Technika v domácnosti, Technika hrou, Televizní studio, Cukr a čokoláda


Astronomie - Národní technické muzeum

Nejvýznamnější sbírka astronomických přístrojů v českých zemích

Expozice Astronomie je koncipovaná jako nekonečný prostor vesmíru plný zářících hvězd v podobě unikátních sbírkových předmětů. Úvodní část eliptického půdorysu Z dějin astronomického poznání představuje nejvýznamnější mezníky v dějinách astronomie v časovém rozpětí cca 6 000 let. Nejstarším předmětem sbírkového fondu je meteorit nalezený roku 2005 v Argentině na území Campo del Cielo, starý téměř 5 000 let.

Druhá část expozice Z dějin astronomických přístrojů ukazuje v šesti tématických kapitolách přístroje používané v astronomii v různých historických obdobích od 15. do 20. století.Těžiště prezentace je situováno do 16. - 17. století, kdy v Praze, sídelním městě císaře Rudolfa II., pracovali nejvýznamnější astronomové doby - Tycho Brahe a Johannes Kepler. Také 18. století s armilárními sférami, měřícími přístroji, globy, slunečními hodinami a dalšími předměty dává nahlédnout do podivuhodného světa astronomů, geometrů, kartografů a počtářů, ale i navigátorů lodí. Principy používání přístrojů a pomůcek i uvedení do současných poznatků astronomie zajišťují obrazovky s animovanými a dokumentárními filmy.

Vynikající virtuální prohlídku naleznete ZDE.