Albert Einstein 

14. 3. 1879 - 18. 4. 1955

fyzik, pedagog 


Albert Einstein je jedním z největších fyziků všech dob, byl také významným filozofem a velkým humanistou. Studoval na střední škole v Mnichově a později v Curychu, kde absolvoval i vysokou školu. V roce 1900 získal učitelský diplom, byl však další dva roky bez zaměstnání, neboť neměl švýcarské občanství. Následně nastoupil jako referent patentového úřadu v Bernu.

Již v průběhu studia na vysoké škole ho zaujaly nejasnosti v základech teorie elektromagnetického pole. Po sedmileté práci pak nalezl jejich řešení ve své slavné speciální teorii relativity, jejíž základy uveřejnil v roce 1905. A tím začal přepisovat dějiny fyziky a vědy vůbec.
Albert Einstein vstoupil do českého prostředí v roce 1911, kdy byl jmenován profesorem teoretické fyziky na německé části Karlo-Ferdinandovy univerzity v Praze. Bylo to poprvé, kdy slavný fyzik získal místo řádného profesora. Během pražského pobytu pracoval i na pozdější teorii relativity - jedné z nejznámějších vědeckých teorií 20. století. V červenci 1912 Albert Einstein své působení v Praze uzavřel a vrátil se do Curychu.
Československo navštívil naposledy v roce 1921, přesto jeho stopa v našem prostředí nezmizela. Einsteinův podpis ve vysokoškolském indexu již navždy zůstal dr. Bohumilu Štenberkovi, prvnímu řediteli Astronomického ústavu Akademie věd. V těžkých dobách před začátkem 2. světové války se jeho podpory dostalo dr. Arthuru Beerovi, rodákovi z Liberce, který pro svůj židovský původ emigroval v roce 1933 do Anglie. A v neposlední řadě se Albert Einstein pokusil ovlivnit československé dějiny v roce 1950, kdy tehdejšímu komunistickému prezidentovi Klementu Gottwaldovi poslal žádost o milost pro dr. Miladu Horákovou.
Einsteinův pobyt v Praze připomínají dvě pamětní desky. První je na Staroměstském náměstí na domě U Bílého jednorožce, kde se měl setkat se spisovateli Maxem Brodem a Franzem Kafkou, druhá je v Lesnické ulici na Smíchově, kde Einstein bydlel.