Theodor Brorsen

29. 7. 1819 - 31. 3. 1895

astronom


Theodor Johan Christian Ambders Brorsen byl dánský astronom proslavený objevem pěti komet, včetně ztracené periodické komety 5D/Brorsen a periodické komety 23P/Brorsen-Metcalf.

Narodil se v Nordborgu na ostrově Als (Jižní Jutsko) jako syn kapitána Christiana Augusta Brorsena. Dobré finanční podmínky mu dovolovaly studovat. Na přání matky studoval nejprve práva v Kielu, Berlíně, Heidelbergu a znovu v Kielu, než se v roce 1844 rozhodl studovat astronomii v Kielu.
Pracoval na astronomických observatořích v Kielu, Altoně, Hamburku. Odmítl nabídku na práci v astronomické observatoři Rundetaarn v Kodani. Místo toho přijal práci v soukromé observatoři Johna Parishe v Žamberku, který se také zajímal o matematiku a astronomii. Investoval nemalé peníze do observatoře a vybavil ji velmi kvalitními přístroji z Londýna. Díky tomu snesla srovnání i s takovými hvězdárnami, jaké byly v Římě, Paříži nebo Greenwichi. Brorsen zde objevil další dvě komety, ale věnoval se pozorování zákrytů hvězd Měsícem, pohybům hvězd či slunečním skvrnám. Také se zabýval polární září a zvířetníkovým světlem, u kterého nalezl protisvit. Objevil kulovou hvězdokupu NGC 6539 v souhvězdí Hada a emisní mlhovinu Plamínek v Orionu, označovanou dnes jako NGC 2024.
V roce 1870 (12 let po smrti Johna Parishe) se vrátil do svého rodného města Nordborg, které se mezitím po druhé šlesvické válce v roce 1864 stalo pruským. V roce 1874 se přestěhoval do domu v ulici Løjtertoft 11, kde žil do své smrti.
Byl introvertní a úzkostlivé povahy. Dvakrát zrušil zásnuby a od té doby zůstal svobodný. Zachovala se svědectví o Brorsenově podivínském chování v posledních letech strávených v Nordborgu. Nestaral se o svůj oděv, nechal si narůst dlouhé vlasy. Když jej tlačily boty, vyřízl v těsných místech díry. V každou roční dobu se koupal v jezeře Oldenor, v zimě si vysekával díru v ledu. Jeho jméno nese planetka (3979), 2 komety a ulice v Nordborgu.